Jak dobrze żyć z ludźmi

Tydzień temu pisałem o tym, jak radzić sobie w konfliktowych sytuacjach. Mam nadzieję, że porady przydały lub przydadzą się w codziennych kontaktach z innymi ludźmi. Dziś kilka słów na temat tego, jakie cechy i umiejętności  są szczególnie potrzebne w tych kontaktach, szczególnie, że przydają się w nawiązywaniu bliskich relacji koleżeńskich i przyjaźni. Oto one:

  • Znajomość siebie –  czy wiem jaki/jaka jestem, znam swoje mocne i słabsze strony?
  • Rozumienie innych – czy potrafię zrozumieć inną osobę, jej rozterki, troski, problemy, wczuć się w jej sytuację?
  • Otwartość – czy jestem szczery/szczera w kontakcie z innymi, czy nie udaję kogoś innego, potrafię mówić to co myślę, nie ukrywam swoich prawdziwych myśli i zamiarów, potrafię okazywać uczucia?
  • Życzliwość – czy szanuję innych ludzi (np. koleżanki, kolegów, bliskich), jestem wrażliwy/wrażliwa na ich potrzeby, staram się pomagać innym gdy tego potrzebują, nie oczekując rewanżu z ich strony?
  • Tolerancja – czy uważam, że inni mają prawo do swojego zdania, mogą mieć inne poglądy i postępować inaczej niż ja, nawet gdy się z tym nie zgadzam i nie podoba mi się to (jeśli oczywiście nie robią tym nikomu krzywdy)?

A teraz szybki quiz (test). Odpowiedzcie na pięć wymienionych wyżej pytań związanych z umiejętnościami i oceńcie w jakim stopniu tę umiejętność posiadacie. Oceny mogą być w skali szkolnej od 1 (zupełnie jej nie posiadam) do 6 (mam ją opanowaną w doskonałym stopniu). Niech oceny będą uczciwe i szczere – robicie to dla siebie. Pomyślcie również, czy inne osoby nie dostrzegają u was braków w tych umiejętnościach? Bez tego ocena nie będzie pełna. Jeśli wyniki są tylko wysokie (5 i 6) – gratuluję. Jeśli jednak nie zawsze tak jest, pomyślcie, jak zmienić te oceny, które są najniższe. Jak popracować nad sobą, jak zmienić swoje postępowanie, by poprawić daną umiejętność. Pamiętajcie, że jak najlepsze ich opanowanie bardzo pomaga w nawiązywaniu i podtrzymywaniu dobrych kontaktów z innymi. Myślę, że każdemu na  tym zależy. Powodzenia.

Opracowano na podstawie programu profilaktycznego „Znajdź właściwe rozwiązanie”

Wych. gr VII. P. B.