Emocje – zobacz z jakimi Ci do twarzy i jak jest różnica między uczuciami a emocjami?

Cztery osoby zasłaniające twarze papierowymi emotkami

Witajcie!

Grupa VI. Chciałabym Wam przedstawić informację o emocjach i uczuciach.

 

Pojęcia:

  • Emocja to stan duszy, umysłu i ciała, który jest reakcją na zdarzenia życiowe i na innych ludzi.

Emocja to szybka reakcja, może być burzliwa, pasywna lub apatyczna. Jest zwykle doświadczana jako szczególny rodzaj stanu psychicznego. Często towarzyszą jej lub następują po niej zmiany somatyczne, ekspresyjne, mimiczne i pantomimiczne oraz  reakcje o charakterze behawioralnym.

  • Uczucia – pojęcie często używane zamiennie z emocje, jednak nierównoznaczne, ponieważ część uczuć nie wypływa z emocji.

Uczucie, to proces psychiczny odzwierciedlający stosunek jednostki do otoczenia, do jego elementów i do samego siebie. Pojęcia tego używa się na określenie względnie stałych, emocjonalnych ustosunkowań się człowieka wobec pewnych przedmiotów, osób czy sytuacji.

Uczucie rodzi się w człowieku, jest wszech obecne. Towarzyszy mu jako szczególnie silna forma przeżycia. Uczuciem reagujemy na zaspokojenie lub niedobór potrzeb akceptacji i poczucia własnej wartości.

Oto ciekawy link.

Emocje – Co wyraża twarz na zdjęciu?

Odczytywania emocji można się do pewnego stopnia nauczyć, rozwijając tym samym zdolność współczucia, rozumienia innych oraz empatii. – Odpowiedź

Wybieram kilku emocji np.

SZCZĘŚCIE, RADOŚĆ

Uśmiechnięty mężczyzna

Na zdjęciu widać klasyczne okazywanie szczęścia - poprzez szczery uśmiech (tzw. "uśmiech Duchenne'a").

Tę ekspresję tworzą dwa ruchy mięśni. Pierwszy to ruch wspólny dla wszystkich uśmiechów - mięsień jarzmowy większy podciąga kąciki warg do góry. Kluczowy jest drugi ruch - to on ujawnia, że uśmiech jest szczery. Chodzi o to, co dzieje się w okolicach oczu. Mięśnie naprężają się, tworząc zmarszczki (zwane też "kurzymi stopkami"), a także sprawiając, że dolna powieka nabiera workowatego kształtu. Kiedy widzisz te sygnały, osoba nie tylko uśmiecha się uprzejmie; ona czuje najprawdziwsze szczęście.

 

STRACH

Wystraszona kobieta

Wyrażamy strach, kiedy czujemy się fizycznie lub psychicznie zagrożeni.

Ekspresja strachu jest często mylona z zaskoczeniem. Jednak kiedy jesteśmy zaskoczeni, nasze oczy są otwarte szerzej niż kiedy się boimy, nasze wargi nie są odciągnięte w bok, jak ma to miejsce tutaj. Zamiast tego opada żuchwa, a usta pozostają otwarte. Dodatkowo, brwi są względnie płaskie, gdy jesteśmy przestraszeni - u osób zaskoczonych tworzą łuk.

 

SMUTEK

Smutny chłopak

Charakterystyczne dla smutku jest skośne ustawienie brwi, spowodowane tym, że mięsień marszczący brwi przyciąga je do środka, a jednocześnie inny ciągnie je ku górze.
W środkowej części czoła tworzy się malutki "woreczek". Osoby zasmucone często patrzą w dół. Dodatkowo kąciki warg są ciągnięte w dół, formując z ust odwrócone U.
Ekspresja smutku często bywa mylona ze wstydem. Dzieli też ukośne ułożenie brwi ze współczuciem.

 

UPRZEJMOŚĆ

Uśmiechnięta kobieta

Ten uśmiech zdecydowanie nie jest uśmiechem Duchenne'a. Nie oznacza prawdziwego szczęścia, a wskazuje, że osoba stara się wyglądać na uprzejmą i gotową do współpracy, ale tak naprawdę nie ma wiele wspólnego ze szczęściem.
Mięsień jarzmowy większy podnosi kąciki ust w górę, ale nie występują żadne sygnały prawdziwej radości wokół oczu: nie ma ani "kurzych stopek", ani bufiastej dolnej powieki, ani uniesienia policzków.

 

Plakat filmu :"W głowie się nie mieści"

„W głowie się nie mieści” – reż. Pete Docter, to film animowany o emocjach, które czasami nie mieszczą się w głowie… każdemu.

Niby bajka dla dzieci, a jednak zdecydowanie nie tylko dla najmłodszych i wiele w niej prawdy. Animacja w bardzo czytelny sposób obrazuje uczucia które „zamieszkują” w głowie, ich bogactwo, wzajemną dynamikę i relacje. Ważna jest każda emocja, nawet jeżeli jej odczuwanie wydaje się być trudne, przykre, a czasami wręcz niepożądane.

Życiem Riley jaka zaistniała zmiany dowiadujemy się, w życiu kieruje pięć emocji: Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek jak wiele emocji w nas mieszka i jak trudno jest pomieścić je wszystkie w sobie. Pozostałe próbują zakłócić pierwszą, gdy dziewczyna przeprowadza się z rodzicami do San Francisco.

Polecam gorąco film dla całej rodziny. Mam płytę z napisami jak wrócimy do internatu to obejrzymy wspólnie.

Pozdrawiam cieplutko (p. Jolanta K.)