Jak segregować odpady?

Witajcie kochani! Dzisiaj chciałabym Wam przypomnieć zasady segregowania śmieci. Każdy z Was powinien wiedzieć, że o środowisko należy dbać. Nawet mały, niepozorny kawałek plastiku będzie się rozkładał przez setki lat! Dlatego tak ważne jest, aby segregować śmieci, które dzięki temu mogą być poddane recyklingowi i ponownie użyte.  Czy pamiętacie, które odpady wrzuca się do jakiego koloru pojemnika? Oto krótkie przypomnienie.

Śmieci segregujemy do pięciu różnych pojemników: niebieskiego, zielonego, żółtego, brązowego i czarnego.

Pojemnik niebieski

Pojemnik niebieski przeznaczony jest na papier. Można do niego wrzucić opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, zeszyty, a także papier biurowy.

Do wspomnianego pojemnika nie można natomiast wrzucać: odpadów higienicznych (np. ręczników papierowych, czy zużytych chusteczek), kartonów po mleku i napojach, papieru lakierowanego i powleczonego folią, zanieczyszczonego papieru, czy papierowych worków po nawozach i materiałach budowlanych.

Pojemnik zielony

Do tego pojemnika wkładamy szkło. Umieścić w nim można: butelki po napojach i żywności, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach.

Nie powinno się natomiast wrzucać do niego: ceramiki, doniczek, porcelany, szkła okularowego i żaroodpornego, zniczy z zawartością wosku, żarówek, opakowań po lekach, rozpuszczalnikach i olejach silnikowych, a także luster i szyb.

Pojemnik żółty

Metale i tworzywa sztuczne powinniśmy natomiast wrzucać do pojemnika żółtego. Jest on przeznaczony na: butelki plastikowe, nakrętki, kapsle i zakrętki od słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po mleku i sokach, puszki po żywności, folię aluminiową, czy opakowania po środkach czystości, kosmetykach.

W żółtym pojemniku nie można z kolei umieszczać: opakowań po lekach, zużytych baterii

i akumulatorów, opakowań po farbach, lakierach i olejach, plastikowych zabawek, części samochodowych, czy zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.

Pojemnik brązowy

Pojemnik o kolorze brązowym jest przeznaczony do wyrzucenia: odpadków warzywnych i owocowych, resztki jedzenia, gałęzie drzew i krzewów, skoszonej trawy, liści, kwiatów, trocin i kory drzew.

Taki pojemnik nie jest jednak przeznaczony do wyrzucania: ziemi i kamieni, popiołu z węgla kamiennego, płyt wiórowych i pilśniowych.

Pojemnik czarny

Do ostatniego z pojemników wrzucamy wszystko, czego nie można wyrzucić do pozostałych, a co nie jest odpadem niebezpiecznym.

Nie można więc do niego wrzucić: przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytego sprzętu elektronicznego i AGD, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

Wychowawca gr. V A.G