
Witajcie! Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić korzyści płynące z segregacji śmieci, które później zostają poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane.
Co powstaje z papieru?
Z papieru po recyklingu powstaje ponad 5000 różnych rodzajów produktów, w tym m.in. banknoty, bandaże, fartuchy szpitalne, doniczki i podstawki, filtry do kawy, opakowania do jajek itd. Za sprawą recyklingu papieru oszczędzamy wodę, redukujemy emisję gazów cieplarnianych.
Co powstaje ze szkła?
Ze szkła po recyklingu najczęściej powstają kolejne butelki, słoiki, szklanki. Oprócz tego tworzone są z niego blaty kuchenne czy kafelki.
Co powstaje z plastiku?
Plastik (PET lub HDPE) nadaje się do ponownego zastosowania na wiele różnorodnych sposobów. Powstają z niego m.in.: opakowania, folie, ubrania np. kurtki i bluzy polarowe, (do wykonania jednego ciepłego polaru wystarczy tylko 35 butelek PET), meble ogrodowe, zabawki, długopisy, torby.
Co powstaje z metalu?
Przetwarzanie stali jest znacznie tańsze niż pozyskiwanie surowej rudy metali niezbędnego do produkcji stalowych elementów. Podczas produkcji stali z materiałów po recyklingu mniejsza jest też ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. Bardzo duże znaczenie ma też recykling puszek aluminiowych. Rocznie w naszym kraju zużywa się nawet 400 mln aluminiowych puszek, które nadają się do ponownego przetworzenia i wykorzystania wiele razy.
Wychowawca gr. V A.G