Sposoby na ekologiczne życie

Życie ekologiczne nie musi być drogie, ani skomplikowane. Żeby ekologicznie żyć nie trzeba od razu montować baterii słonecznej na dachu albo budować wiatraka w ogrodzie. By zatroszczyć się o środowisko, a także o własne życie (i portfel), wystarczy stosować się do kilku prostych zasad w codziennym życiu. Chodzi o zmianę szkodliwych nawyków i świadome podejmowanie decyzji.

Przede wszystkim plastik. Cały wyprodukowany do tej pory plastik znajduje się nadal na Ziemi. Oznacza to mniej więcej tyle, że żadna cząsteczka plastiku nie uległa jeszcze rozkładowi. Dlaczego? Dlatego, że pierwsze tworzywa sztuczne wyprodukowane na masową skalę pojawiły się w latach 50-tych ubiegłego wieku. Butelka plastikowa rozkłada się od 100 do 1000 lat, papierek od cukierka 450 lat, reklamówka 400 lat. Najgorsze jest to, że ten plastik, w formie mikrocząsteczek cały czas krąży i trafia do naszych organizmów w formie jedzenia. A przecież nikt świadomie nie wziąłby do ust kawałek plastiku. Pomyśl o tym, gdy następnym razem będziesz kupować wodę w plastikowej butelce, patyczki do uszu, kubki i słomki jednorazowe.

Bądź Eko i obniż temperaturę w domu o 1° C, dzięki temu oszczędzasz aż 5% energii! Przykręć temperaturę w pralce na 60° zamiast 90°, a oszczędzisz kolejne 40%. Staraj się segregować odpady przynajmniej na szkło, plastik oraz papier i korzystaj z specjalnych, przeznaczonych do konkretnych śmieci pojemników. Wybieraj szkło a nie plastik, ale pamiętaj, że niektóre opakowania nie nadają się do recyklingu np. kartony, w których kupujemy soki, czy mleko oraz, że metalowe puszki, pochłaniają przy przetwarzaniu bardzo dużo energii, co także nie jest korzystne dla środowiska.

Inne proste sposoby na ekologiczne życie:

  1. Robienie zakupów „z drugiej ręki”.
  2. Nie kupowanie zbędnych rzeczy.
  3. Korzystanie z biletów w wersji elektronicznej lub aplikacji.
  4. Spacery, rower, komunikacja miejska zamiast jazdy samochodem.
  5. Oddawanie lub wymiana zbędnych rzeczy zamiast wyrzucania.
  6. Palenie w piecu tylko w dozwolony sposób.
  7. Maksymalne wykorzystywanie światła naturalnego.
  8. Dostosowanie źródeł światła do potrzeb domowników.
  9. Korzystanie z akumulatorków zamiast baterii.
  10. Niewietrzenie przy odkręconych kaloryferach.
  11. Prowadzenie własnego ogródka.
  12. Nieprasowanie ręczników.
  13. Gaszenie światła, gdy nie jest niezbędne.
  14. Korzystanie ze schodów zamiast windy.
  15. Sprzątanie po swoim pupilu.

I wiele innych. Pomyśl co jeszcze możesz zrobić? Twoje zachowanie ma wpływ na zachowanie osób w Twoim otoczeniu. Bądź dla nich przykładem!

Wych. gr III Ewa Borecka