Wirtualna Świetlica zaprasza!

Witamy Was kochani w ten piękny dzień. Słoneczko świeci, ptaki ćwierkają, kwitną kolorowe wiosenne kwiaty. Za oknem prawdziwa  wiosna. Aż chce się wyjść na dwór. Po zdalnych  lekcjach zaproście rodziców na wspólny spacer, oczywiście pamiętajcie  o maseczkach. A teraz Wirtualna Świetlica ma dla Was kilka propozycji na ciekawe spędzenie wolnego czasu.


I

Witam Was kochane Świetliczaki w czwartek-  jak ten czas szybko leci. Dzisiaj mam dla Was kilka propozycji zabaw z wykorzystaniem plastikowych nakrętek. W prawie każdym domu zbieramy nakrętki , aby pomóc chorym dzieciom. Zanim oddamy je na cele charytatywne możemy je jeszcze wykorzystać. Stanowią one  doskonały materiał do nauki przez zabawę, tworzenia gier i pomocy edukacyjnych. Oto kilka propozycji. 

  1. Układanki z plastikowych nakrętek

Nakrętki można po prostu układać, wystarczy zebrać ich dużą ilość i będziecie  mieli zagwarantowane długie chwile kreatywnej zabawy. Może to być tworzenie liter, sylab, cyfr, sekwencji, dowolnych obrazków. 

  1. Liczmany z nakrętek

Plastikowe nakrętki doskonale nadają się jako liczmany do matematycznych zabaw i zadań. Poniżej jeden z  przykładów do nauki liczenia.

  1. Gra - Opowiedz mi bajkę

Potrzebne będą: plastikowe nakrętki (najlepiej identyczne), blok techniczny, nożyczki, czarny flamaster.

Wykonanie:  Z bloku technicznego wycinamy kółka pasujące wielkością do wnętrza nakrętki. Na wyciętych kółkach malujemy pojedyncze obrazki: dom, zegar, jabłko, samochód, parasol. Wszystko, co przychodzi nam do głowy. Gotowe obrazki wpychamy do wnętrza nakrętek.

Gra gotowa: układamy nakrętki obrazkami do dołu, losujemy np. 5 z nich. Odwracamy i na podstawie wylosowanych elementów opowiadamy bajkę, historyjkę.

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i miłej zabawy z nakrętkami. M. N.


II

Dzień dobry!

Czy Wy też cieszycie się że można wychodzić już do lasu i parku? Bo ja bardzo. Co prawda nie wolno jeszcze korzystać z placów zabaw, ale możecie sami wymyślać różne zabawy na świeżym powietrzu.   I na taką aktywność Was dziś zapraszam. Będzie to ekologiczny tor przeszkód na łonie natury. Musicie zabrać ze sobą dobry humor, a wszystko inne znajdziecie w lesie czy parku, czyli patyczki, gałązki/oczywiście te które leżą na ziemi, nie łamcie czasem drzew/, szyszki i co tam jeszcze wyszukacie. Ułóżcie tor przeszkód na wzór tego na zdjęciu.

Możecie go oczywiście zmodyfikować i wymyśleć inne konkurencje, to tylko przykład. A teraz tłumaczę ćwiczenia pokazane na zdjęciu. Zaczynacie grą w klasy, potem biegniecie slalomem/tu można wykorzystać szyszki lub kamienie/, następnie kicacie jak zając np. 10 razy, potem w podskokach przemierzacie żółtą trasę, kolejne ćwiczenie to wypady do przodu prawą nogą i lewą na zmianę, następnie skoki/wyobraźcie sobie że skaczecie po kamieniach przez rzekę i nie chcecie się zamoczyć, te czerwone punkty to właśnie kamienie/, potem kicacie podpierając się na dwóch lub jednej ręce, następnie robicie 10 pajacyków, znów slalom, skoki najpierw na lewej a  potem na prawej nodze, przysiady, krótki spacerek, potem przeskakujecie obunóż przeszkody/ np. rozłożone patyczki/, znów krótki spacer, następnie obrót w prawo i w lewo i sprintem na finisz. Uff, ja się zmęczyłam;). Udanej zabawy.

Acha, a przed wieczorną toaletą obejrzyjcie krótki filmik przypominający o czym musimy pamiętać podczas mycia, pewnie się domyślacie, ale dla pewności sprawdźcie.

 

MK


III

Drogie Świetliczaki!

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Ziemi. Można powiedzieć, że to takie urodziny naszej planety.

🌏🌎🌍🌏🌎🌍🌏🌎🌍🌏🌎🌍🌏🌎🌍

Dzieci w całej Polsce zastanawiają się, jak traktować ziemię, by było miło na niej nam i innym stworzeniom oraz żebyśmy jej nie zniszczyli. A Wy co robicie, żeby nasza planeta była zdrowa i czysta? 

Chciałam Wam dzisiaj zaproponować pracę "Fasola".

Potrzebne nam będą:

  • kredki,
  • kartka A4,
  • fasolki,
  • klej.

Na niebieskiej kartce (jeśli jej nie macie zawsze możecie ją pomalować farbami lub kredkami albo zabarwić bibułą..tak jak robiliśmy to w świetlicy) rysujemy kredkami wschodzące pędy fasoli. Rysujemy zarówno część podziemną, jak i nadziemną. Do zaznaczenia nasion i strąków używamy prawdziwych fasolek, przyklejając klejem. Prawda że piękny, wiosenny obrazek…?🌱

Na koniec  pobawimy się z Panią Ziemią- rozwiąż zadania!😊

Pamiętajmy, by dbać o naszą planetę nie tylko w dniu jej święta...ale każdego dnia, żeby była czystym domem dla ludzi, zwierząt i roślin. 

Pozdrawiam Was serdecznie i słonecznie.🌞

M.S.


IV

Drogie Dzieci! Wyobraźcie sobie, że bierzemy dziś udział w zajęciach „Czytanie na świetlicowym dywanie.” Pamiętacie je ze szkoły? Niektórzy z Was bardzo lubili sami czytać, a inni woleli słuchać. Dziś, pozostając w temacie ekologii, przygotowałam Wam dwa ciekawe wiersze. Postarajcie się je głośno i wyraźnie odczytać.

Pierwszy tekst mówi o tym, jak pewne dzieci sprawiły, że przy ich szkole powstało okropne śmietnisko. Nigdy nie pozwólmy, żeby w naszym otoczeniu do tego doszło. Za to drugi tekst opowiada o dzielnych dzieciach, które dbały o Ziemię i posprzątały różne śmieci. Taką postawę warto naśladować.

Wiersz „Sznurek Jurka” L. Szołdry

Tuż za szkołą, bardzo blisko,
kiedyś tam wyrzucił Jurek
poplątany stary sznurek
A nazajutrz obok sznurka
od banana spadła skórka
wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
wyrzucili bez wahania
swoje torby po śniadaniach
stos papierków po cukierkach
wysypała tam Walerka
Na papierki spadła ścierka,
jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków
pustych kubków moc z plastiku.
Ot tak, od sznurka Jurka,
wnet urosła śmieci górka,
A z tej górki wielka góra,
której szczyt utonął w chmurach
Nie ma miejsca na boisko
lecz śmietnisko mamy blisko

Wiersz „Śmieciu  precz” S. Karaszewskiego

Gdy rano słońce zaświeci wybiegają na dwór dzieci
Miotły, szczotki idą w ruch , bo dokoła wielki brud.
Śmieciu precz , brudzie precz!
Ład, porządek dobra rzecz.
Tu papierek od cukierka. Tam leży butelka.
Ówdzie puszka po napoju i pudełko może twoje?
Żyć nie można w bałaganie.
Więc się bierzmy za sprzątanie.
Zmykaj , śmieciu do śmietnika.
Bałaganie , brudzie znikaj.

Czy pamiętacie, jak na początku roku szkolnego braliśmy udział w akcji Sprzątanie Świata? Podobnie, jak dzieci z drugiego wiersza. Zobaczcie sami na poniższym zdjęciu, jak dzielnie pracowaliście. Brawo!

WS