Przyszłość bez granic. Sprawni w pracy - zagraniczny staż zawodowy niesłyszących uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego
dla Słabosłyszących i Niesłyszących w Kielcach
Data rozpoczęcia projektu: 31.12. 2016r.
Łączny czas trwania projektu: 24 miesiące
Data zakończenia projektu: 30.12.2018r.
Koordynatorzy: mgr Jolanta Janiec, mgr Anna Sieczko
Głównym celem projektu było przełamywanie barier związanych z niepełnosprawnością naszych uczniów oraz ciągłe podnoszenie efektywności kształcenia zawodowego i ogólnego poprzez zdobywanie nowych doświadczeń. Zgodnie z założeniami Konwencji ONZ, ratyfikowanej przez Radę Unii Europejskiej, realizujemy nowoczesne podejście do niepełnosprawności.
Partnerem projektu była Firma Vitalis Betreuungsgesellschaft fur Modellprojekte mbH założona w 1997 roku, która pełniła rolę organizacji przyjmującej w ramach mobilnościowych programów unijnych. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Schkeuditz, oddalonej o 16 km od saksońskiego Lipska. Firma specjalizuje się w organizacji stażów dla uczniów szkół technicznych i zawodowych oraz wyjazdów szkoleniowych kadry kształcenia zawodowego lub ogólnego. Dzięki współpracy, nawiązanej z firmą Vitalis, realizowaliśmy zagraniczne staże zawodowe naszych uczniów. W ramach projektu na praktyki zawodowe do Niemiec corocznie wyjeżdżało 10 naszych podopiecznych. Praktyki obejmowały 4-tygodniowe staże w znanych i cenionych przedsiębiorstwach gastronomicznych Mensa am Park oraz Mensa Academica. Są to uniwersyteckie stołówki obsługujące setki studentów z całego świata, pracujące w nowoczesnej koncepcji "FreeFlow" .
Efektem finalnym projektu było uzyskanie przez uczniów dokumentu Europass - Mobilność w języku polskim i niemieckim. Dokument ten zapewnia uznawalność kwalifikacji i umiejętności zawodowych we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz ułatwia dostęp do pracodawców. Dodatkowym atutem projektu było otrzymanie przez jego uczestników certyfikatu z oceną za staż uzyskaną wg systemu ECVET.
Wyjazd na zagraniczną praktykę to dla naszej młodzieży nie tylko możliwość podnoszenia kwalifikacji i zdobywania doświadczenia zawodowego. Podczas pobytu w Niemczech wprowadziliśmy uczniów w historię, kulturę i tradycje naszego europejskiego sąsiada. W tym celu organizowaliśmy dla nich liczne wycieczki, np. do Berlina, Drezna, Lipska i Halle. Przy okazji pobytu w tamtym rejonie zwiedzaliśmy także Centrum Kształcenia Zawodowego i Instytut Głuchych w Lipsku oraz port lotniczy. Dzięki udziałowi w projekcie nasi podopieczni zwiększyli również swoje kompetencje językowe.
Ponieważ głównym obszarem wymagającym poprawy, w odniesieniu do naszej Placówki, jest podniesienie jakości pracy szkoły poprzez wzbogacenie i uatrakcyjnienie oferty kształcenia oraz zwiększenie poziomu wykształcenia i przygotowania niepełnosprawnych uczniów do zmieniającego się rynku pracy w Polsce i Unii Europejskie, nasi nauczyciele, pełniący rolę opiekunów uczniów na stażu w Niemczech, również poznawali niemieckie metody pracy, ich nowoczesne technologie, systemy jakości i tamtejsze innowacje. Ich wiedza, zdobyta tą drogą, jest nieoceniona. To pozwala nam nie tylko porównać i zweryfikować stosowane przez nas metody pracy, ale również wykorzystywać zdobyte wiadomości i umiejętności na zajęciach praktycznych i teoretycznych w zakresie przedmiotów zawodowych.
Dzięki zaangażowaniu i aktywności nauczycieli wsparciem objętych było 20 uczniów z klas I - IV naszego technikum.