Przyroda i krajobrazy Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Dziś zapraszam Was do poznawania Świętokrzyskiego Parku Narodowego (ŚPN).

To jedyny Park Narodowy na terenie naszego województwa utworzony w 1950 r. Zanim będzie możliwe wybranie się (bez żadnych ograniczeń) na wycieczkę, zajrzyjcie na stronę ŚPN. Kilka najciekawszych, moim zdaniem, elementów tej strony chciałbym Wam przybliżyć. W planowaniu wycieczek pieszych z pewnością pomogą umieszczone na niej interaktywne mapy turystyczne, zawierające krótkie, ilustrowane zdjęciami, opisy najciekawszych miejsc na szlakach:

https://www.swietokrzyskipn.org.pl/turystyka/mapy/.

Najciekawszą wersją tej mapy jest mapa dźwiękowa. Zawiera ona nagrania z różnych miejsc Parku, dokonane o różnych porach. Można posłuchać między innymi odgłosu lasu o wschodzie słońca, szemrzącego strumyka, ptaków lub owadów. Ale oczywiście najważniejsza na terenie Parku jest sama przyroda.

Opisy gatunków zwierząt i roślin wraz ze zdjęciami znajdziecie tutaj: https://www.swietokrzyskipn.org.pl/przyroda/.

W innym miejscu strony, oprócz zobaczenia, można także posłuchać  odgłosów kilkudziesięciu gatunków ptaków zamieszkujących Park wraz z jego otuliną: https://www.swietokrzyskipn.org.pl/galeria/glosy-ptakow/.

     

 

Obok ptaków, szczególnie bogaty jest zbiór fotografii (wraz z opisami) prezentujących owady. Zamieszczono również kilka galerii fotograficznych ukazujących piękne krajobrazy  ŚPN.  Gdyby ktoś z was chciał na przykład przypomnieć sobie jak wygląda śnieżna zima w lesie – również ma taką okazję. Oprócz tego, ze strony dowiecie się między innymi, jaką rolę spełniają w lesie grzyby i martwe drzewa, jak powstały i jak wygląda życie na słynnych gołoborzach.

​  

Park proponuje  również udział w konkursie przyrodniczym, publikując w każdym miesiącu pytanie konkursowe. Spróbujcie sprawdzić swoją wiedzę: https://www.swietokrzyskipn.org.pl/konkurs/. Zapraszam do lektury i poznawania piękna Parku, przede wszystkim, kiedy tylko to będzie możliwe - osobiście. Pozdrowienia.

Wych. gr. VII P.B.