Jak prawidłowo korzystać z maseczki ochronnej?

Od dzisiaj, czyli 16 kwietnia wchodzi obowiązek noszenia maseczki ochronnej, zasłaniającej nos i usta. Skoro zgodnie z zaleceniem rządu mamy nosić maseczki w miejscach publicznych, to przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, jak robić to poprawnie. W przeciwnym razie możemy nawet zwiększyć ryzyko zakażenia.

Jeśli zdecydujemy się na noszenie chirurgicznej maseczki jednorazowej, pamiętajmy o następujących zasadach:

1. Przed założeniem maseczki zdezynfekuj ręce płynem na bazie mocnego alkoholu bądź umyj je dokładnie mydłem z wodą.

2. Przećwicz poprawne zakładanie maseczki w domu, zanim będziesz zmuszony stosować ją w miejscu publicznym. Maseczka chirurgiczna powinna być trójwarstwowa. Biała strona, która zawiera absorbent, ma przylegać do twarzy. Strona kolorowa (na ogół niebieska lub zielona) jest zewnętrzna. Na białej stronie zlokalizuj blaszkę – to górna część maski i powinna przylegać do nosa.

3. Po założeniu maseczki upewnij się, że ściśle przylega do twarzy. Odstająca z boków maseczka to droga przedostawania się zarazków – zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz maseczki. Maseczka powinna zakrywać całkowicie podbródek, usta i nos.

4. W trakcie noszenia nie należy maseczki opuszczać.

5. Nigdy nie dotykaj maseczki po jej założeniu. Pamiętaj, nie nosisz jej ze względów estetycznych, ale sanitarnych.

6. Jeżeli jednak dotkniesz maseczki w trakcie stosowania, powinieneś od razu zdezynfekować ręce.

7. Zmień maseczkę, gdy zrobi się wilgotna lub mokra. Taka maseczka nie spełnia już swojej funkcji, a nawet, może zwiększać ryzyko zakażenia.

8. Zdejmując maseczkę, nie dotykaj jej przedniej części, bo może zawierać patogeny na swojej powierzchni. Maseczki wiązane należy rozwiązać i zdjąć, trzymając je za sznurki. W przypadku maseczek na gumkach – należy jednocześnie chwycić za gumki z jednej i drugiej strony i delikatnie usunąć maseczkę z twarzy.

9. Po zdjęciu maseczki należy zdezynfekować lub dokładnie umyć ręce.

10. Po zdjęciu maseczkę należy wyrzucić do pojemnika na śmieci.

Maseczki bawełniane. Jak z nimi postępować?

Jeżeli decydujesz się na stosowanie wielorazowych maseczek bawełnianych lub wykonanych z innych materiałów, pamiętaj by po ich zdjęciu umieścić je od razu w przeznaczonym do tego worku lub pojemniku. Po każdorazowym zastosowaniu maseczkę należy zdezynfekować. Można spryskać ją roztworem alkoholu (minimum 70 proc.), wyprać w wysokiej temperaturze (minimum 60 st. C) lub umieścić w piekarniku na przynajmniej 30 min (w 70 st. C).

Jeśli maseczka bawełniana zaczyna być wilgotna, należy ją zmienić. Należy ją ostrożnie zdjąć (nie dotykając wierzchniej warstwy), włożyć do woreczka foliowego i szczelnie zamknąć. Worek z zawartością przechowujemy do czasu prania lub dezynfekcji. Przed przystąpieniem do prania maseczek wielorazowych należy założyć jednorazowe rękawiczki. Zawartość woreczka wsypujemy do bębna pralki, starając się nie dotykać jego zawartości; pralkę ustawiamy na minimum 60°C – w tej temperaturze giną niebezpieczne dla zdrowia zarazki.

Pamiętaj: żadna maseczka nie chroni całkowicie przed zakażeniem! Nosząc ją, nadal powinieneś zachowywać dystans fizyczny od innych osób i pamiętać o regularnej higienie rąk. Ogranicz również do minimum prowadzenie rozmów w maseczce, by uniknąć jej szybkiego zawilgocenia.

Wych. gr III Ewa Borecka