JEZIORA W POLSCE

Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Jeziora w Polsce to jeden z jej największych atutów. Zachwycają ukształtowaniem linii brzegowej oraz różnorodnością fauny i flory. Znakomita większość jezior ma pochodzenie polodowcowe. Są to jeziora powstające w dolinach, które wypełniła woda z topniejącego lodowca (wody fluwioglacjalne) oraz tworzące się na skutek działania lodowca lub lądolodu. Zaliczamy do nich m.in. jeziora rynnowe, morenowe czy cyrkowe. Przedstawiam Wam najpiękniejsze jeziora w Polsce. 

1. Jezioro Koronowskie

Jezioro Koronowskie urzeka pejzażem zalesionej linii brzegowej, zatokami i ukształtowaniem doliny Brdy. Zalew dostarcza wielu atrakcji: od żeglowania i corocznych ogólnopolskich regat po grzybobranie i piesze wycieczki.

2. Jezioro Niegociń

Jezioro Niegocin znajduje się na szlaku wodnym z Giżycka do Mikołajek, Węgorzewa, Rucianego-Nidy i Pisza. Jest połączone siecią kanałów i znane każdemu wilkowi morskiemu. Popularnością cieszy się Giżycko ze słynną Ekomariną i mostem obrotowym. W takim otoczeniu nie pozostaje nic innego, jak tylko krzyknąć „Ahoj!” i rozwinąć żagle.

3. Jezioro Drawsko

Jeziora w Polsce często mają wyspy. To leżące na Pojezierzu Drawskim może pochwalić się aż dwunastoma. Największa z nich to Bielawa ze śladami wczesnego osadnictwa. Znanym pobliskim kurortem jest Czaplinek. Odpoczywała tam rodzina Borejków, znana z książek Małgorzaty Musierowicz.

4. Jezioro Piaseczno, woj. lubelskie

Czysta woda sprawia, że miejsce jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym na Pojezierzu Łęczycko -Włodawskim. Ale, ale…to nie wszystko! Piaszczyste dno Jeziora Piaseczno kryje w sobie tajemnice, sięgające czasów Drugiej Wojny Światowej. Wyobraźnię nurków rozpala samolot Junkers, zestrzelony podobno przez partyzantów i pogrzebany w odmętach jeziora.

5. Jezioro Łebsko

Jezioro Łebsko oczarowuje położeniem w pobliżu Bałtyku i ruchomych wydm Mierzei Łebskiej. W wakacje po jeziorze kursuje statek, na którego trasie znajdują się różne atrakcje: Kluki z Muzeum Wsi Słowińskiej, które pielęgnuje kulturę kaszubskich Słowińców – to opcja dla podróżnych z zacięciem antropologicznym, a Wyrzutnia Rakiet, dawny teren badawczo-doświadczalny – to propozycja z lekkim dreszczykiem adrenaliny, dla odkrywców.

6. Jezioro Wigry

Okolice największego jeziora Suwalszczyzny były w czasach jagiellońskich popularnymi terenami do polowań. Dziś, miłośnicy żeglarskich klimatów mają tu do dyspozycji wodny sprzęt, aktywni – rowerowe i piesze szlaki, a amatorzy zabytków – dawny klasztor Kamedułów.

7. Jezioro Śniardwy

Śniardwy, największe jezioro w Polsce, perła Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, jest dobrze rozpoznawane. Śniardwy ze względu na ukształtowanie dna stanowi wyzwanie dla żeglarzy. W wielu miejscach jest bardzo płytkie i kamieniste. Ale to ich bynajmniej ich nie odstrasza.

8. Jezioro Okonińskie, Bory Tucholskie

To polodowcowe jezioro rynnowe usytuowane jest na malowniczym terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Latem można korzystać z uroków łatwo dostępnych plaż. 

9. Jezioro Pile

Jezioro leży na Pojezierzu Drawskim na malowniczym szlaku kajakowym rzeki Piławy. Pod taflą kryje się „zatopiony las”. Powstał on na skutek zatopienia części jeziornej wyspy przez wybuch materiałów, pozostawionych przez wojsko radzieckie. Okoliczności eksplozji są wciąż zagadką. Drzewa rosnące na wyspie osunęły się do wody tworząc podwodną gęstwinę. I nie lada gratkę dla nurków.

10. Jezioro Czorsztyńskie

Sztuczne Jezioro Czorsztyńskie powstało w celach przeciwpowodziowych. Stało się jednak ważnym ośrodkiem turystycznym. Jest tu zapora i elektrownią, zamek w Niedzicy i Czorsztynie. Latem można wybrać się w rejs po zalewie, a zimą szusować po górze. Pasjonujące losy obu zamków związane są z historią Polski i Węgier. W jaki sposób wiąże się ona z Inkami? Przekonajcie się na miejscu.

Zadanie dla was. Obejrzyjcie jeziora i poszukajcie na mapie Polski. Wykonajcie również pracę dowolną techniką plastyczną.

https://www.youtube.com/watch?v=nleowLPPu_A

https://www.youtube.com/watch?v=PHoyucyKAL4

https://www.youtube.com/watch?v=Q5Dj05G9Ymo

Wychowawca grupy II K.S