Zajęcia rewalidacyjne

Dziewczynka na fotelu podczas zajęć EEG Biofeedback

USPRAWNIANIE PAMIĘCI, KONCENTRACJI I MYŚLENIA (EEG BIOFEEDBACK) 

Neurofeedback to nowoczesna metoda terapeutyczna przebiegająca podczas kontrolowanej przez terapeutę gry komputerowej, polegająca na treningu mózgu. Celem terapii jest wpływanie na fale mózgowe i kontrolowanie w ten sposób pracy mózgu. Osoba poddająca się terapii może nauczyć się relaksacji i świadomego hamowania stanów nadmiernego pobudzenia, lepszej koncentracji uwagi i panowania nad stresem. Efektem systematycznych treningów prowadzonych tą metodą może być również poprawa pamięci, a co za tym idzie - szybsze zapamiętywanie i uczenie się.

Więcej

 


IMG_1902.JPG

STYMULACJA SYSTEMÓW ZMYSŁOWYCH (TERAPIA ZABURZEŃ ROZWOJU PROCESÓW INTEGRACJI SENSORYCZNEJ - SI)

Ta terapia ma na celu stymulację rozwoju prawidłowego odbioru, analizy i interpretacji bodźców przez wszystkie zmysły dziecka. Ma charakter wesołej zabawy ruchowej, podczas której dostarczana jest odpowiednia, kontrolowana przez terapeutę ilość wrażeń zmysłowych. Zajęcia odbywają się w specjalnie do tego celu zaprojektowanej sali wyposażonej  w specjalistyczny sprzęt i pomoce. 

Więcej

 


Uczeń w gabinecie logopedycznym, wykonuje zadanie siedząc przy biurku przed lustrem

ZAJĘCIA SURDOLOGOPEDYCZNE

To specjalne zajęcia logopedyczne przeznaczone dla dzieci z wadą słuchu. Ich głównym celem jest budowanie systemu językowego  u osób niesłyszących oraz stymulowanie i monitorowanie rozwoju systemu językowego u osób słabosłyszących. W czasie zajęć prowadzony jest również intensywny trening słuchowy, a także ćwiczenia wymowy oraz ćwiczenia rozumienia i budowania tekstów w języku polskim.

Więcej

 


Uczeń w gabinecie logopedycznym siedzi przed lustrem i mówi do mikrofonu

TERAPIA NEUROLOGOPEDYCZNA 

przeznaczona jest dla dzieci, które w skutek różnych czynników  np. wypadków, urazów, chorób, czynników rozwojowych  czy około porodowych utraciły lub mają trudności z prawidłowym rozwojem systemu językowego (alalia-afazja dziecięca, dyzartia, autyzm i inne). Terapia ta obejmuje różne metody pracy mające  na celu rozwinięcie gotowości do porozumiewania się, spontanicznej aktywności słownej, umiejętności odbioru i budowania wypowiedzi a także bardziej złożonych form komunikacji.

Więcej

 


Uczennica wykonuje zakładkę do książki, na biurku leżą materiały plastyczne

ROZWIJANIE FUNKCJI PERCEPCYJNO-MOTORYCZNYCH (TERAPIA PEDAGOGICZNA)

Nadrzędnym celem terapii pedagogicznej jest stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka – umysłowego, psychicznego, emocjonalnego i poznawczego. W procesie terapii szczególną uwagę kładzie się na usprawnianie u dziecka percepcji wzrokowej i słuchowej, koordynacji wzrokowo-słuchowej, pamięci wzrokowej i słuchowej, a także sprawności ruchowej w obrębie motoryki małej (sprawność ręki) i motoryki dużej (dotyczącej całego ciała). Organizuje się także ćwiczenia koncentracji uwagi, orientacji w przestrzeni i usprawniania grafomotorycznego.

Więcej


Dzieci siedzą na miękkich pufach, a jedna dziewczyna na huśtawce na stelażu. Najstarszy chłopiec czyta książkę. Na ścianie tapeta przedstawiająca las.

ROZWIJANIE UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH (TUS)

Zajęcia treningu umiejętności społecznych mają na celu poprawę funkcjonowania ucznia w codziennych sytuacjach, które wymagają kontaktu z innymi ludźmi. Dzieci i młodzież pracują nad rozwijaniem następujących umiejętności:

  • nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów,
  • komunikacja werbalna i niewerbalna,
  • radzenie sobie z agresją i konfliktami,
  • rozpoznawanie emocji u siebie i innych,
  • wyrażanie własnych emocji i potrzeb,
  • zdobywanie asertywności w relacjach społecznych.

Więcej


Dwie uczennice siedzą w ławce i uzupełniają kartę pracy

WSPOMAGANIE I WSPIERANIE NABYWANIA UMIEJĘTNOŚCI CZYTANIA I PISANIA 

Głównym celem zajęć wspomaganie i wspieranie nabywania umiejętności czytania i pisania jest wyrabianie u uczniów nawyku czytania oraz rozwijanie zamiłowania do książek. Ponadto zajęcia te przygotowują dzieci do odbioru informacji z mediów, odróżniania fikcji literackiej od rzeczywistości, samodzielnego wyszukiwania informacji w dostępnych źródłach, posługiwania się narzędziami medialnymi oraz analizowania i interpretowania różnych tekstów kultury.

Więcej


Uczeń rozwiązuje zadanie interaktywne na tablicy multimedialnej

DOSKONALENIE SYSTEMOWEJ SPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ

Zajęcia wspomagają rozwijanie u uczniów umiejętności komunikacyjnych. Głównym celem jest doskonalenie zdolności skutecznego porozumiewania się, zarówno w mowie, jak i w piśmie, a także rozwijanie rozumienia tekstów oraz pisania prostych form użytkowych.

Podczas zajęć uczniowie ćwiczą sprawność językową poprzez zabawy, gry słowne, ćwiczenia z zakresu artykulacji i budowania wypowiedzi. Skupiamy się na rozumieniu, poprawnym formułowaniu myśli oraz komunikacji werbalnej i niewerbalnej.

Więcej


Uczniowie w sali gimnastycznej ćwiczą na matach z pomocą nauczyciela

KOREKCJA WAD POSTAWY

Podstawowym celem zajęć korekcji wad postawy jest dążenie do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju organizmu każdego ucznia, postępowanie korekcyjne w różnych wadach postawy oraz podnoszenie ogólnej sprawności uczniów.

 Cele szczegółowe to:

  1.  Wzmacnianie siły mięśni,
  2.  Rozciąganie mięśni przykurczonych,
  3.  Nauka prawidłowego i pogłębionego oddechu,
  4.  Kształtowanie i utrwalanie prawidłowej postawy, aby stała się ona nawykiem bez kontroli świadomości. 

Więcej