Challenge na weekend „Zero komputera”

Moi Drodzy, w obecnej sytuacji pandemii musimy zmierzyć się z wieloma utrudnieniami. Jedną z nich jest kwestia spędzania czasu przed komputerem. Pewnie zawsze słyszeliście od dorosłych, żeby ograniczać korzystanie z komputera czy telefonu komórkowego. No cóż obecnie nie jest to takie proste i oczywiste! Nauka zdalna spowodowała, że to właśnie  komputer jest głównym narzędziem porozumiewania się. Dlatego prośba do Was, aby ograniczyć korzystanie z komputera. Starajcie się wykorzystać go tylko podczas nauki, a czas wolny spędzajcie w inny sposób, chociażby wychodząc na swoje podwórko. Grając w piłkę, bawiąc się z rodzeństwem czy rodzicami. Pamiętajcie, że zbyt długie siedzenie przed monitorem nie wpływa dobrze na Wasze samopoczucie i zdrowie.
Postarajcie się ten weekend wykorzystać czynnie na przykład na świeżym powietrzu. Może dobra okaże się pomoc mamie w ogródku albo tacie w garażu? Wierzę, że pomysłów Wam nie zabraknie. Zresztą zawsze możecie przejrzeć propozycje, które już od dłuższego czasu przygotowujemy i umieszczamy codziennie dla Was na stronie internetowej.
Dzisiaj  chciałabym Wam przypomnieć kilka zasad dotyczących bezpiecznego korzystania z komputera. Wszyscy wiemy, że komputer je dla nas wielkim ułatwieniem. Komputer używany jest do pracy, ale i do zabawy, gier. Często jednak zapominamy o naszym zdrowiu, siedzimy przy monitorze wiele godzin, przeważnie w zgarbionej pozycji. To przynosi wiele problemów zdrowotnych takich jak : pogorszenie wzroku czy chociażby zgarbiona postawa. A jak wiadomo dużo lepiej jest zapobiegać tego typu problemom, niż je rozwiązywać. Zapobieganie nie jest wcale takie trudne wystarczy pamiętać o paru zasadach. Chcę wiec Wam je przypomnieć i prosić, żebyście je utrwalali i stosowali:
1. Stanowisko pracy -  monitor powinniśmy być ustawiony w odległości 45-70cm od oczu na odpowiednie dla nas parametry (kontrast obrazu, rozdzielczość). Powinniśmy także mieć tak ustawione biurko, krzesło i klawiaturę, aby bez potrzeby nie nadwyrężać mięśni i abyśmy nie byli wychyleni zbyt mocno od pionu.
2. Zabezpieczenie warunków zdrowotnych - po każdej spędzonej na pracy z komputerem godzinie,  powinniśmy robić sobie 5 minutową przerwę. Nie powinniśmy także nigdy jeść i pić przy komputerze, gdyż to grozi zalaniem jakiejkolwiek części zestawu komputerowego, która mogła by się zepsuć i w konsekwencji porazić nas prądem.
 3. Oświetlenie - światło słoneczne nie powinno padać wprost na monitor, bo odbite światło jest szkodliwe dla naszych oczu, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie monitora na tle zasłoniętego okna. Gdy już nie ma światła dziennego powinniśmy zapalić światło i lampkę na biurku. Źle robimy gdy siedzimy tylko przy świetle monitora, jest wtedy ogromny kontrast
i oczy się bardzo szybko męczą.
Moi Drodzy należy wychodzić z założenia, że wszystko jest dla ludzi, także dla dzieci i młodzieży, ale powinniśmy nauczyć się ograniczać i kontrolować czas spędzany przed telewizorem, komputerem, Internetem. Ważne jest nasze zdrowe podejście. Lekarze podkreślają, że współczesne pokolenia dzieci mają za mało ruchu. Obecnie modne są tzw. challenge. Zachęcam do  podejmowania aktywności, które nam  nie zagrażają.
Tak więc proponuję wam challenge na weekend „Zero komputera”. Trzymam za Was kciuki! Spędzajcie czas na świeżym powietrzu jeśli tylko macie możliwość!
Wych. Gr. II A. Biernacka