
19 kwietnia 1943 roku bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. Postanie było pierwszym w okupowanej Europie miejskim zrywem przeciw Niemcom, aktem o charakterze symbolicznym, ponieważ szanse powodzenia były niewielkie. W czasie powstania około 6 tys. zginęło na miejscu w walce, 7 tys. Żydów naziści zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.
Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 roku dzięki ostatniemu przywódcy powstania Markowi Edelmanowi, który każdego roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania. Co roku wolontariusze rozdawali na ulicach ponad sto tysięcy symbolicznych żonkili, które przypinane do odzieży miały pomóc uczcić pamięć o powstaniu. 77. rocznica wybuchu powstania z powodu epidemii koronawirusa przeniosła się głównie do sieci i została upamiętniona m.in. wirtualną akcją Żonkil. W tym roku tysiące osób przypięło wirtualnego żonkila udostępniając na Facebooku, Instagramie i Twitterze specjalne grafiki, przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich - POLIN oraz pokazało swoje zdjęcia z prawdziwymi lub papierowymi kwiatami (muzeum udostępniło na swojej stronie instrukcję krok po kroku wykonania własnego żonkila z gotowego szablonu).
My również możemy włączyć się do akcji upamiętnienia powstania bez wychodzenia z domu. Na Facebooku muzeum można obejrzeć między innymi wykład profesora Jacka Leociaka o doświadczeniach cywilnych podczas powstania w getcie warszawskim, wziąć udział w spacerze Beaty Chomątowskiej "Tu było getto" i posłuchać jak Andrzej Seweryn czyta fragmenty "Zdążyć przed Panem Bogiem".
https://www.facebook.com/polinmuseum/
Na stronie muzeum POLIN możemy m. in. przenieść się na żydowską ulicę – bez wychodzenia z domu. Znajdziemy też wiele innych materiałów edukacyjnych poświęconych tym tragicznym wydarzeniom.
Wych. gr III Ewa Borecka