
Witajcie!
Chciałabym Wam przekazać najważniejsze informację o słońcu. Teraz kiedy musimy zostać
w domu to ze słońca można korzystać przez otwarte okno, na balkonie lub gdy się mieszka
w domu wychodząc na podwórko. Słońce to jest witamina D. Postanowiła poczytać
i napisać co nieco więcej o tej wyjątkowej witaminie, o której niestety zapomina tak wielu …
Dlaczego musimy przyjmować te witaminę?
Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowań na wiele chorób, między innymi tych wywołanych wirusami i bakteriami, ale także tych poważniejszych, nowotworowych. Chroni układ krwionośny
i serce, przed wystąpieniem licznych problemów, a co ważniejsze wzmacnia go. Łagodzi stany zapalne skóry i dba o nią, aby wyglądała zdrowo i młodo. Ma także mocny wpływ na kości i zęby, a szczególnie w czasie ich wzrostu. Pomaga także przyswajać wapń i zapobiega powstawaniu osteoporozy.
Gdzie znajdziemy te witaminę?
Trzeba pamiętać, że to witamina dobrze rozpuszczalna w tłuszczach, więc jednym z najlepszych, naturalnych źródeł będzie tran i różne oleje rybne. Same ryby także zawierają bardzo dużo witaminy D. Warto jeść także nabiał, np mleko, sery, masło, oraz produkty takie jak wątróbka, czy białko jaj.
Źródła witaminy D
Obecna w organizmie witamina D pochodzi głównie z produkcji skórnej, ale pewna jej część może pochodzić z pokarmów, np.:
zwierzęcych
- oleje rybie
- żółtko jaja
- mleko
Pokarmy pochodzenia zwierzęcego są źródłem cholekalcyferolu czyli witaminy D3.
roślinnych
- grzyby
- drożdże
- zboża
Pokarmy pochodzenia roślinnego są źródłem ergokalcyferolu czyli witaminy D2
Naturalnie wytwarzana jest także przez skórę, dzięki promieniowaniu UV. A jak bezpiecznie i najlepiej pobrać tę witaminę ze słońca? Chyba najlepiej obrazuje to jeden z obrazków, który znalazłam w internecie.
Efektywność syntezy skórnej witaminy D
Położenie geograficzne Polski wyklucza praktycznie możliwość efektywnej fotosyntezy witaminy D w miesiącach od października do kwietnia.
Przyjmuje się, że w miesiącach słonecznych (maj - wrzesień) czas przebywania na słońcu konieczny do dostatecznej syntezy witaminy D wynosi 20 minut dziennie i wymaga ekspozycji około 15% powierzchni ciała (twarzy, rąk i przedramion) oraz, co bardzo ważne - wymaga niestosowania filtrów ochronnych.
Jakie są objawy niedoboru witaminy D?
Wystąpienie krzywicy to jeden z głównych powodów niedoboru witaminy D. Objawia się utrata gęstości masy kostnej, szczególnie
w przypadku dzieci. U dorosłych występuje utrata równowagi, bowiem to ta witamina jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowej postawy ciała.
Osłabienie odporności, problemy z mięśniami, otyłość brzuszna, wysokie ciśnienie krwi, liczne złamania kości są także jednymi z objaw niskiego poziomu tej witaminy w organizmie.
Należy uzupełniać na bieżąco poziom tej witaminy. Nie można o niej zapominać, ponieważ może to poważnie odbić się na naszym zdrowiu. Mówi się też, że niedobór może wpłynąć na nastrój, powodować smutek, przygnębienie i rozdrażnienie, Myślę więc, że w ciepłe, słoneczne, letnie dni warto wyjść na zewnątrz i naturalnie zaczerpnąć tej witaminy. Dodatkowo w parze z uprawianiem ulubionego sportu możemy zafundować sobie wielką porcję zdrowia na długi czas!
Przyczyny niedoboru witaminy D
- Niedostateczna ekspozycja na promienie słoneczne.
- Zaburzone wchłanianie w przewodzie pokarmowym.
- Niedobory w pożywieniu.
- Choroby wątroby i nerek.
Witamina D źródła? Czy smarować dzieci kremem z filtrem?
Ale warto pamiętać o tym, że jednocześnie lato jest najlepszym okresem na naturalne produkowanie witaminy D. Nie oznacza to jednak, że konieczna jest ciągła ekspozycja na słońce. Najlepszym rozwiązaniem będą krótkie, około 10 minutowe „kąpiele słoneczne” – i to w czasie, kiedy słońce jest wysoko, czyli właśnie w godzinach 10-15. Warto zanim posmarujemy siebie albo dziecko wystawić skórę na słońce na ten krótki czas. Codziennie, chyba, że jest bardzo wielki upał, wówczas odpuszczamy. Potem nakładamy krem z filtrem.
Grupa VI (J.K)