

Dzień dobry Wszystkim.
No i jak tam moi Drodzy z waszym wyzwaniem? Udało się wytrwać przez weekend bez komputera? Mam nadzieję, że tak. To co, kolejne wyzwanie? Pomyślimy, zobaczymy. Póki co dziś chciałabym Wam opowiedzieć o zbliżającym się świecie a mianowicie o Dniu Ziemi. To coroczne święto obchodzone jest 22 kwietnia, wtedy na całym świecie organizowane są działania mające na celu wsparcie ochrony środowiska. Tradycja ta została zapoczątkowana w 1970 roku i obecnie jest rozpowszechniana na całym świecie przez stowarzyszenie Earth Day Network w ponad 192 krajach. Warto wziąć udział we wszystkich inicjatywach organizowanych w tym specjalnym dniu. Sami również powinniśmy zrobić coś dla środowiska, w którym żyjemy. Pamiętajmy, że nawet małe kroki mogą doprowadzić do wielkich zmian. Używajmy zmywarki, zamiast wylewać litry wody w zlewie, bierzmy prysznic a nie napełniajmy pełnej wanny do zwykłej kąpieli, korzystajmy z deszczówki. Wystarczy tylko zastanowić się nad naszymi przyzwyczajeniami i zmienić je. Wszystko na rzecz ochrony środowiska i naszej Matki Ziemi.
Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.
Mam nadzieję, że i tym razem, uda mi się Was zachęcić do podjęcia pewnych działań dla uczenia tego szczególnego dnia. Przecież mamy już za sobą pierwsze kroki podjęte w tym kierunku. Mam ty na myśli włączanie się w działania, które są już rozpowszechnione
w naszej placówce jak: segregowanie śmieci, zbiórka zużytych baterii, oszczędzanie wody
i energii elektrycznej. Czy chociażby Wasz udział w ostatniej 26. Akcji Sprzątania świata – Polska ”Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy.”
Jak obchodzić Dzień Ziemi? Oto kilka propozycji dla Was:
- Zasadźmy drzewo (może być krzak). Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej, aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy.
- Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.
- Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
- Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
- Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.
- Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną
a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.
Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan! Pamiętajcie, że ekologia to drobne gesty – to chociażby branie na zakupy swojej torby czy nie pakowanie warzyw i owoców w oddzielnie foliowe opakowania. Szanujcie naszą planetę, bo ona jest stworzona żebyśmy mogli na niej żyć!
Liczę na to, że choć osobno ale mimo wszystko razem uda wam się włączyć i podjąć jakieś zadanie, aby uczcić Dzień Ziemi. Gorąco zachęcam.
Wych. Gr. II A.Biernacka