Wirtualna Świetlica zaprasza!

Witajcie Kochane Świetliczaki!

Co u Was słychać? Ufamy, że wszyscy macie się dobrze i świetnie Wam idzie nauka zdalna. 

Jeśli odwiedziliście wczoraj Wirtualną Świetlicę, to na pewno wiecie, że zbliża się Dzień Ziemi i z tej okazji przez cały tydzień proponujemy Wam różne eko-zabawy. Pamiętajcie, by dbać o naszą planetę. To bardzo ważne. A teraz zapraszamy do wspólnej zabawy.

 

I

Moi Drodzy, na początek zajęcia plastyczne. Wiem, że bardzo lubicie tworzyć różne prace i pięknie Wam to wychodzi. A czy wiecie, że w ten sposób wykonujecie też gimnastykę dla swoich dłoni i paluszków? Dzisiaj pokażę Wam prace przedstawiające naszą piękną planetę. 

Ziemia malowana balonem

Będą potrzebne:

- biała kartka,

- zielona i niebieska farba,

- balon,

- jednorazowy talerzyk.

Na początek nadmuchajcie i zawiążcie balonik. Łatwiej będzie go wykorzystać, jeśli nie będzie zbyt duży. Następnie na talerzyk wylejcie blisko siebie trochę niebieskiej i zielonej farby. Kolory powinny się ze sobą stykać, ale nie mieszajcie ich. Teraz czubek balona zamoczcie jednocześnie w obu kolorach i odbijcie go na pustej kartce. Powtórzcie to kilka razy, aby sprawdzić, która wersja najbardziej będzie przypominała Ziemię. Będąc w świetlicy zawsze lubiliście takie odbijane prace, więc wierzę, że i ta Wam się spodoba 😊

Kolorowanka „Nasza Ziemia” na różne sposoby

Poniżej wklejam Wam kolorowankę Ziemię, którą możecie zapełnić w różny sposób. Przedstawię Wam 3 możliwości.

1.Malowanie palcami. Do tej pracy, oprócz kolorowanki, będziecie potrzebować tylko zieloną i niebieską farbę. Jeden palec należy zamoczyć w zielonej farbie, a drugi w niebieskiej. Zielony kolor odbijajcie tam, gdzie zaznaczone są kontynenty, a niebieski tam, gdzie oceany. 

2. Malowanie patyczkami kosmetycznymi. Jeśli wolicie mieć czyste palce, możecie użyć patyczki kosmetyczne. Zasada jest taka sama, moczymy je w farbach i odbijamy, żeby zapełnić całą Ziemię.

3. Papierowa wyklejanka. Potrzebujecie kartki papieru w niebieskim i zielonym kolorze, klej i oczywiście kolorowankę. Kolorowy papier potargajcie na małe kawałki i przyklejcie w odpowiednim miejscu. 

Powodzenia!

WS


II

Pisałam Wam wczoraj o segregacji odpadów. Innym ważnym działaniem proekologicznym jest recykling. O tym pisała wczoraj p. Matylda. Wyjaśniła co to słowo znaczy i teraz wiecie jak ważne jest  segregowanie odpadów również w domach, aby potem zostały one przetworzone i zamienione w nowe produkty. Symbol recyklingu to trzy strzałki, na pewno nieraz widzieliście go na różnych produktach. 

Recyklingiem zajmują się specjalne zakłady czy fabryki. Ale i Wy w swoich domach możecie podjąć się tego zadania i mieć z tego wielką frajdę. A oto przykłady. Lubicie grać w kręgle? No właśnie, a przecież teraz nie wolno wychodzić z domu, ale można samemu zrobić kręgle i zabawa gotowa. Potrzebne do tego są butelki po wodzie mineralnej i mała piłka. Jak to wykonać, przedstawia ilustracja nr. 1.

Nie wyrzucajcie też rolek po papierze toaletowym i różnych pudeł, zobaczcie jaką grę zręcznościową można z nich zrobić – zdjęcie nr. 2.

Na koniec obejrzyjcie śmieszny filmik na temat recyklingu.

 

MK


III

Witajcie Kochani!

W tym tygodniu uczymy się jak dbać o przyrodę, jak oszczędzać wodę oraz utrwalamy sposoby segregacji śmieci. Kochamy przyrodę, a jej lepsze poznanie pozwoli nam na jej zrozumienie. A zatem, mały przyrodniku wysłuchaj piosenkę "Poważna sprawa". 

 

Prawda, że piosenka o tym, jak dbać o otaczającą nas przyrodę jest bardzo piękna i mądra? Wiecie już co wszyscy musimy robić by nasza planeta była czysta i cieszyła nas urodą kolorowych kwiatów, zielenią drzew, śpiewem wielobarwnych ptaków i szumem wody w przejrzystych rzekach. Wiem, że dbacie o otaczający nas świat każywego dnia, dlatego zaśpiewajmy razem refren naszej piosenki👇

Prąd i wodę oszczędzać trzeba 

Chronić lasy, zabytkowe stare drzewa

Oczyszczać wyziewy i trujące ścieki

By chronić atmosferę, oceany, rzeki

Śmieci sortować i przetwarzać 

Bo to przecież poważna sprawa

No i dbać o zwierzęta, naszych małych braci

By za ludzkie błędy nie musiały płacić.

 

I jeszcze ŚMIECIOWA PLĄTANINKA.

Miłej zabawy mali ekolodzy!🍀

Pamiętajcie...każdy z Was może zrobić coś dla naszej Planety!

Pozdrawiam.😊

M.S.


IV

Witam Was kochane Świetliczaki w kolejnym dniu nauki zdalnej.  Jak już wiecie zabawa nie pozostawia czasu na nudę. Mam dla Was kolejną porcję ekologicznych zabaw ruchowych. Nie potrzeba drogich zabawek, żeby się dobrze bawić. Wiele zużytych przedmiotów trafia do kosza, a wystarczy trochę twórczego myślenia, aby dać im szansę na drugie życie. Ponowne wykorzystanie już zużytych i niepotrzebnych opakowań z papieru znakomicie wpisuje się w ekologiczny styl życia.  Możliwości tekturowych pudeł, pudełek i pudełeczek są wręcz nieograniczone. Przy odrobinie wyobraźni potrafią zmienić się w sekretną kryjówkę, skrzynię skarbów, statek piracki, pociąg lub tor przeszkód. Aby zabawa była jeszcze bardziej udana można nasze pudełka własnoręcznie pomalować i ozdobić.

Zabawy ruchowe z wykorzystaniem pudełek

  • Z rozbiegu skaczemy przez karton do przodu.
  • Ustawiamy klika kartonów w rzędzie (np. trzy). Zadaniem  jest przeskoczyć przez nie do przodu.
  •  Przeskakujemy bokiem przez karton z lewej strony na prawą i z powrotem.
  • Utrudniamy nieco skoki przez karton (lub kilka kartonów):
    – skaczemy ze złączonymi stopami – w przód i w tył
    – skaczemy na lewej (prawej) nodze
    – skaczemy z zamkniętymi oczyma.
  • Z kartonów możemy urządzić także slalom przez kilka kartonów.
  • Dla utrudnienia możemy opisać proste polecenia na kartonie, np. przeskocz, okrąż, omiń z lewej strony, omiń z prawej strony. Dobiegamy do kartonu, czytamy polecenie i szybko je wykonujemy.
  • Inna wersja slalomu to biegniemy z piłeczką na pokrywce od pudełka między kartonami do mety na czas.

Do radosnej i kreatywnej zabawy nie zawsze potrzeba wiele. Szczególnie jeżeli samemu „wyprodukuje się” do niej zabawki. Miłego dnia! M. N.