„Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego” – wizyta grupy II na poczcie.

9 października obchodzony jest „Światowy Dzień Poczty oraz Znaczka Pocztowego”, upamiętniający podpisanie Traktatu Berneńskiego, który powołał do życia Światowy Związek Pocztowy. Z tej okazji grupa II wybrała się na wycieczkę do Urzędu Poczty Polskiej, znajdującej się na ul. Piekoszowskiej 32.

Celem wycieczki było zapoznanie z instytucją poczty, pracą listonosza i osób tam pracujących. Podczas wycieczki dziewczynki zobaczyły jak wygląda praca na poczcie z drugiej strony okienka. Z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenia poczty, obserwowały pracę urzędnika pocztowego i uświadomiły sobie, jak wielkie znaczenie ma ten urząd w życiu codziennym człowieka. Dzięki tej wycieczce młodzież dowiedziała się, że można tam nie tylko wysłać list czy paczkę, ale także zapłacić rachunki, pobrać pieniądze czy kupić ciekawą książeczkę. Uczennice poznały jaka jest droga listu od nadawcy do adresata. Celem wizyty było również wypisanie, zaadresowanie i wysłanie kartki pocztowej na wskazany adres. Wycieczka była ogromnym przeżyciem, ponieważ jak wiadomo, nic tak nie zaznajamia dziecka z danym środowiskiem, jak możliwość obejrzenia go na żywo. Wizyta na poczcie była pełna miłych wrażeń i nowych doświadczeń, oraz dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym.

W dzisiejszych czasach tradycyjne wysyłanie pocztówek czy listów wypierane jest przez korzystanie z nowych technologii komunikacyjnych. Łatwiej i taniej napisać maila, SMS, porozmawiać na czacie albo wysłać wiadomość na portalu społecznościowym. Dużym plusem tych form przekazu jest szybkie dotarcia do adresata. Ale skrzynkę odbiorczą opróżnimy, SMS skasujemy, a portale społecznościowe, których teraz używamy za ileś lat przestaną istnieć. Natomiast pocztówki i listy to coś trwałego. Mogą one stać się wspaniałą pamiątką na długie lata. Nie ma wątpliwości, że pisanie listów i kartek zajmuje trochę czasu. Ale każdy list niesie ze sobą jakąś historię, każdy ma duszę. Czytanie ich jest magicznym momentem dla odbiorców. Ponadto, pisanie listów ćwiczy wyobraźnię i cierpliwość oraz rozwija kreatywność. Nadawca wkłada wiele pracy i serca w napisanie i ozdobienie pocztówek. Jest to też odskocznia od zbyt prostych form dzisiejszego komunikowania się i może dać wiele radości dzieciom czy dorosłym. Okazją do wysłania pocztówki nie muszą być tylko święta. Dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że jest to bardzo ciekawa forma komunikowania się z innymi osobami, aby w późniejszym czasie również one podtrzymywały tą tradycję.

Światowy Dzień Poczty to dobra okazja, by wysłać komuś list ;) Więc go wysłaliśmy ;) A wszystkim Pracownikom Poczty życzymy zdrowia, uśmiechu i zadowolenia z pracy!