
Święta Bożego Narodzenia, Narodzenie Pańskie. W tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem. W Kościele katolickim jest to święto nakazane. W Kościołach, które nadal celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego (tzw. Kościoły wschodnie, głównie Cerkiew greckokatolicka i Kościół prawosławny), Boże Narodzenie przypada na 25 grudnia kalendarza juliańskiego, tzn. obecnie 7 stycznia kalendarza gregoriańskiego.
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla całej rodziny. Jednak te dni są szczególnie ważne dla dzieci, które atmosferę rodzinnych świąt oraz związane z nimi tradycje zapamiętają na całe życie. Często zdarza się, że w przyszłości dzieci same kultywują je w swoich własnych domach. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest angażowanie całej rodziny w świąteczne przygotowania oraz wprowadzenie rodzinnych zwyczajów. Istnieje wiele tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Jedną z najprzyjemniejszych dla dzieci jest na pewno ubieranie choinki. Najlepiej, aby w ozdabianie drzewka (a także wybieranie) byli zaangażowani wszyscy domownicy. Wspólnie z pociechami można przygotować własnoręcznie oryginalne ozdoby i łańcuchy na choinkę.
Tradycyjne 12 potraw wigilijnych nawiązuje do 12 apostołów. W niektórych regionach kraju oznaczają natomiast 12 miesięcy w roku. Przy ich przygotowywaniu warto poprosić o pomoc najmłodszych i opowiedzieć o ich symbolice. Według tradycji na stole powinny znaleźć się dary ziemi: z pola, lasu, sadu i wody. Dlatego na Wigilię podaje się zupę grzybową, karpia, kompot z suszonych owoców, ciasto z makiem. Warto jednak pamiętać, że wigilijne dania różnią się w zależności od regionu. W Wielkopolsce i na Śląsku podaje się zupę rybną, a w Małopolsce i we wschodniej Polsce barszcz albo grzybową. Na Śląsku popularna jest także siemieniucha, czyli zupa z siemienia lnianego. Bardzo ciekawą rodzinną tradycją może być wspólne lepienie pierogów lub robienie ciast.
Choinka ubrana, potrawy przygotowane, co teraz? Czas na dekorację stołu. Przede wszystkim musimy pamiętać o ułożeniu sianka pod obrusem. Jest to nawiązanie do żłóbka, w którym na świat przyszedł Jezus, a także symbol prostoty i skromności. Sianko pod stołem ma również zapewnić domownikom pomyślność w nadchodzącym roku. Dzieci z pewnością z chęcią wypełnią ten obowiązek. To także dobry moment do rozmowy o symbolice wigilijnych tradycji. Według tradycji zasiadamy do kolacji wigilijnej, kiedy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka. Jest to symbol Gwiazdy Betlejemskiej, która pomogła Trzem Królom odnaleźć miejsce narodzin Jezusa. Wypatrywanie pierwszej gwiazdki to zadanie, które najlepiej powierzyć dzieciom. Kiedy już pociechy ją zobaczą (co na pewno sprawi im wiele radości), możemy wspólnie zasiąść do kolacji. Na początku należy podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia, co jest bardzo ważnym elementem wigilijnej kolacji. Warto, aby uświadomić dzieciom, że w wigilię nie są najważniejsze prezenty, możemy również zachęcać je do wykonywania samodzielnie upominków dla innych, kultywować tradycje śpiewania kolęd.
Po kolacji wigilijnej idziemy na Pasterkę. To uroczysta Msza Święta odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia, jako druga z liturgicznej uroczystości Bożego Narodzenia. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji. Warto także utrwalać świąteczne chwile, poprzez wspólne zdjęcia rodzinne.
BŁOGOSŁAWIONYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!!!
UWAGA!!!
Zapraszamy wszystkich chętnych wychowanków grup wychowawczych do udziału w konkursie wiedzy na temat "Tradycji i Zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia".Konkurs odbędzie się 18.12.2024r.o godz.19.00 na dużej świetlicy.
Organizatorzy:p.J.Krajewska i p.K.Suszyna