
Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego obchodzony jest od 1958 roku w ostatnią niedzielę września. W tym roku Głusi w Polsce świętowali 24 września. Niektórzy jeszcze czcić święto czcić będą w ostatnią sobotę miesiąca w dn. 30 września.
Celem obchodów jest zwrócenie uwagi polityków, władz i społeczeństwa na problemy, z jakimi na co dzień się borykają, a także na ich możliwości, talenty i osiągnięcia.
W świecie ludzi słyszących dostęp do codziennych informacji stanowi dla nich często ogromną barierę. Najdotkliwsze bywa jednak poczucie wyobcowania spowodowane brakiem normalnego kontaktu z ludźmi słyszącymi. Niewiele osób słyszących potrafi porozumiewać się w języku migowym, co dodatkowo zamyka głuchych w bardzo wąskim kręgu. Dzięki ciężkiej pracy i niesamowitym zdolnościom adaptacyjnym ludzkiego ciała wiele osób głuchych bardzo dobrze funkcjonuje we współczesnym świecie.
Ogromnym problemem jest również edukacja dzieci niesłyszących i ich przygotowanie do dorosłego życia. Dlatego tak ważna jest troska o tzw. Kulturę głuchych określającą „zestaw wyuczonych zachowań, które kształtują wartości i normy głuchych ludzi na podstawie podobnych lub wspólnie dzielonych doświadczeń”.
Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych, z czego blisko 80% mieszka w krajach rozwijających się, gdzie zwykle nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę medyczną i wsparcie socjalne.
Symbolem Głuchych jest motyl, najczęściej koloru niebieskiego. W odcieniach turkusu, gdyż motyle są głuche. Skrzydła motyla natomiast symbolizują barwność i piękno Polskiego Języka Migowego (PJM), a trzepot skrzydeł odzwierciedla jego dynamikę i szybkość. Jest to ogólnie przyjęty, międzynarodowy znak Głuchych. Często przyjmuje się za symbol Głuchych także dłonie, które są podstawowym narzędziem komunikacyjnym w języku migowym . Przyjętym kolorem symbolizujących Głuchych jest turkus. Kolor turkusowy jest symbolem zaufania, nadziei i wiary w siebie i innych ludzi.
Również na świecie pojawiają się nowe święta, które upowszechniają wiedzę o problemach dotyczących osób niesłyszących. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 23 września Międzynarodowym Dniem Języków Migowych w celu zwiększenia świadomości znaczenia języka migowego dla pełnej realizacji praw człowieka osób niesłyszących. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Języków Migowych był obchodzony w 2018 r. Pod hasłem „Z językiem migowym, każdy jest włączony!”
Języki migowe są pełnoprawnymi językami naturalnymi, strukturalnie odrębnymi od języków mówionych.
Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych uznaje i wspiera używanie języków migowych. Wyjaśnia, że języki migowe mają równy status z językami mówionymi i zobowiązuje państwa-strony do ułatwienia nauki języka migowego i promowania tożsamości językowej społeczności osób niesłyszących.
Życzymy wszystkim osobom niesłyszącym i słabosłyszącym, aby w społeczeństwie nie czuli się nigdy osamotnieni , aby otaczała ich ludzka serdeczność i życzliwość oraz zrozumienie ich potrzeb.