MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GŁUCHYCH I JĘZYKA MIGOWEGO

Dwie dłonie trzymające się za palce. Na jednej dłoni siedzi niebieski motyl.

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego obchodzony jest od 1958 roku w ostatnią niedzielę  września, która  w tym roku przypada 29 września.
 

Celem obchodów jest zwrócenie uwagi polityków, władz i społeczeństwa na problemy, z jakimi na co dzień borykają się osoby niesłyszące i słabo słyszące , a także na ich możliwości, talenty i osiągnięcia.
 

W świecie ludzi słyszących dostęp do codziennych informacji stanowi dla nich często ogromną barierę. Niewiele osób słyszących potrafi porozumiewać się w języku migowym, co dodatkowo zamyka głuchych w swoim  kręgu. Jednak dzięki ciężkiej pracy i niesamowitym zdolnościom adaptacyjnym  wiele osób głuchych bardzo dobrze funkcjonuje we współczesnym świecie.
 

Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych, z czego blisko 80% mieszka w krajach rozwijających się, gdzie zwykle nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę medyczną i wsparcie socjalne.
 

Według raportu o osobach niepełnosprawnych, prawie 900 tys. Osób w Polsce ma poważny uszczerbek słuchu, zaś co szóste dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem. Każdego roku u ponad 300 noworodków stwierdza się wrodzoną wadę słuchu, a około 100 osób rocznie traci słuch w wyniku różnych wypadków. Z danych szacunkowych wynika, że na niedosłuch cierpi około 15% całej populacji ludności na świecie, zaś według przewidywań specjalistów, do 2025 roku w skali globalnej aż 900 mln osób będzie borykało się z problemem niedosłuchu.
 

Symbolem Głuchych jest motyl, najczęściej koloru niebieskiego, gdyż motyle są głuche. Skrzydła motyla natomiast symbolizują barwność i piękno Polskiego Języka Migowego (PJM), a trzepot skrzydeł odzwierciedla jego dynamikę i szybkość.  Kolor turkusowy jest symbolem zaufania, nadziei i wiary w siebie i innych ludzi.
 

Często przyjmuje się za symbol Głuchych także dłonie, które są podstawowym narzędziem komunikacyjnym w języku migowym .
Na świecie pojawiają się nowe święta, które upowszechniają wiedzę o problemach dotyczących osób niesłyszących. Na przykład 10 września 2011 roku w Sztokholmie i w pięciu innych miastach Szwecji oraz w innych krajach, po raz pierwszy został zorganizowany Światowy Dzień Języków Migowych. To święto obchodzone jest przez cały tydzień poprzedzający MDG. W tych dniach organizowane są wydarzenia artystyczne, marsze, kampanie, spotkania oraz imprezy, poświęcone promowaniu praw ludzi niesłyszących.
 

Języki migowe są pełnoprawnymi językami naturalnymi, strukturalnie odrębnymi od języków mówionych. Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych uznaje i wspiera używanie języków migowych.


             Życzymy wszystkim osobom niesłyszącym i słabo słyszącym, aby w społeczeństwie nie czuli się nigdy osamotnieni , aby otaczała ich ludzka serdeczność i życzliwość  oraz zrozumienie ich potrzeb.