Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Nowoczesny sprzęt uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
W SP nr 37 Specjalnej z programu rządowego "Laboratoria Przyszłości" wykorzystano w roku 2021 całą przyznaną kwotę 30 000,00 zł.
W/w środki przeznaczono (zgodnie z założeniami programu) na zakup:
- sprzętu elektronicznego, tzw. wyposażenie obowiązkowe (drukarka 3D z akcesoriami, sprzęt audio- wideo, lutownica) - 25 352, 59 zł
- sprzętu i artykułów gospodarstwa domowego - 4 647,41 zł.
Co roku wspieramy bezdomne zwierzęta organizując akcję zbiórki żywności, koców i środków opatrunkowych. Od wielu lat współpracujemy ze SCHRONISKIEM DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W DYMINACH, przekazując zebrane dary oraz organizując prelekcje dla dzieci i młodzieży na terenie schroniska. Akcja rozwija empatię do zwierząt, uczy dzielenia się oraz rozwija u uczniów kompetencje organizacyjne.
Zbieramy nakrętki to całoroczna akcja, w wyniku której zebrane nakrętki są finalnie przekazane wybranej fundacji lub stowarzyszeniu, a uzyskane z nich pieniądze (z recyklingu zakrętek) zostają przeznaczone na wsparcie osób potrzebujących pomocy. W akcji uczestniczymy już kolejny raz, co potwierdza, że popieramy ją w 100%. Akcja uczy zachowań prospołecznych i proekologicznych.
Ogólnopolska Świetlicowa Wymiana Pocztówek to akcja, której celem jest zapoznanie dzieci i młodzieży z regionami Polski poprzez prowadzenie współpracy ze świetlicami z całego kraju. Polega na prowadzeniu papierowej korespondencji oraz prelekcji przybliżających regiony, z których dzieci otrzymują pocztówki z innych świetlic. W akcji biorą udział uczniowie podlegający opiece częściowej na świetlicy.
Góra Grosza to ogólnopolska akcja zbiórki monet zainicjowana i prowadzona przez Towarzystwo Nasz Dom. Jej celem jest niesienie pomocy dzieciom wychowującym się bez lub poza swoją rodziną np. w domach dziecka czy też rodzinach zastępczych. Uczestniczymy w niej każdego roku na przełomie listopada i grudnia.
„Treningi sportowe osób niepełnosprawnych” to projekt realizowany przy współpracy Polskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych ,,START" w Białymstoku. Jest dofinansowany ze środków PFRON. W ramach projektu osoby niepełnosprawne (w różnym wieku i o różnych stopniach niepełnosprawności) biorą udział w zajęciach ruchowych. Projekt zakłada realizację konkretnych celów: nabywania, rozwijania i podtrzymywania umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych i propagowania aktywnego życia, wraz z rozwijaniem umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem (miedzy innymi poprzez współdziałanie w grupie). W naszym ośrodku uczniowie biorą udział w zajęciach sportowych ogólnorozwojowych (sekcja 1) oraz tenisa stołowego (sekcja 2).
,,Szkoła pozytywnych myśli", to kielecki projekt zainicjowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jego nadrzędnym celem jest wzmacnianie potencjału zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży poprzez wzbogacenie wiedzy nauczycieli na ten temat.
To międzynarodowa akcja, do której corocznie się przyłączamy już od wielu, wielu lat. Jej celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej, działanie na rzecz środowiska, promowanie ograniczenia ,,produkcji" śmieci oraz rozwijanie nawyku ich segregacji.
Bezpłatne, przesiewowe badania słuchu i mowy oraz konsultacje neurologopedyczne prowadzone są w naszym Ośrodku już od 9 lat. Kierowane są do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym lub przedszkolnym. Od kilku lat rozszerzyliśmy spektrum badań o diagnostykę pod kątem afazji. Badania prowadzone są między innymi w oparciu o program komputerowy ,,Słyszę, mówię, widzę".
(Akcja KA1 - Mobilność edukacyjna oraz KA101 - Mobilność kadry edukacji szkolnej) Nasz projekt to: Specjalny to także niezwykły - nauczyciele i wychowawcy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Słabosłyszących i Niesłyszących w Kielcach w drodze po nowe wyzwania i doświadczenia.
Celem projektu jest doskonalenie kompetencji 15 nauczycieli i wychowawców w pracy z uczniami z wadami słuchu, z autyzmem, zaburzeniami ze spektrum autyzmu (np. zespołem Aspergera), niepełnosprawnością intelektualną, afazją i współistniejącymi sprzężeniami.
(Akcja KA1 - Mobilność edukacyjna oraz KA105 - Mobilność młodzieży i osób pracujących z młodzieżą) Nasz projekt to:Teatr jednoczy - równi na scenie, równi w życiu, równi w Europie.
Celem projektu jest kształcenie kompetencji kluczowych oraz rozwój indywidualny osób z niepełnosprawnościami w drodze uczenia się nieformalnego i pozaformalnego. Koncentruje się na działaniach teatralnych i ekspresji ruchowej. Jego uczestnicy: wymienią się informacjami na temat własnych zainteresowań oraz rodzimej kultury, odwiedzą ważne miejsca i zabytki, poznają codzienne życie osób z głęboką niepełnosprawnością, zapoznają się z innymi metodami uczenia się nieformalnego i pozaformalnego, poszerzą wiedzę dotyczącą stereotypów i zagrożeń prowadzących do stygmatyzacji ze względu na religię, kraj pochodzenia, czy niepełnosprawność. Podczas wspólnie tworzonych etiud i zabaw teatralnych nie tylko przyjemnie i pożytecznie spędzą czas, ale stworzą nową wartość, opartą na różnorodności i dialogu międzykulturowym.
To program kierowany do przedszkolaków, ale realizowany z udziałem naszych niesłyszących uczniów. Jego nadrzędnym celem jest przełamywanie barier w komunikacji osób słyszących i niesłyszących, walka ze stereotypami, rozwijanie u dzieci wrażliwości, empatii i szacunku do osób z niepełnosprawnością narządu słuchu. Dlaczego to właśnie przedszkolaków zapraszamy do wzięcia udziału w tym programie? Bo małe dzieci w sposób naturalny i spontaniczny potrafią zbudować przyjazny klimat integracji. Bo wśród przedszkolaków nasi uczniowie doświadczają życzliwości i pełnej akceptacji. Bo wierzymy, że zmiany w postrzeganiu osób niepełnosprawnych mogą dokonać się tylko z ich udziałem. Walkę ze stereotypami powinno zaczynać się od najmłodszych lat! Bo zarówno dzieci, jak i uczniowie niesłyszący poprzez wspólne zajęcia kształtują własną osobowość – osobowość otwartą, gotową do współdziałania, na miarę Europejczyków. W ramach programu przedszkolaki uczą się języka migowego, uczestniczą w ciekawych zajęciach prowadzonych przez surdopedagoga oraz uczniów naszych szkół, na których poznają nie tylko tajniki komunikacji z osobami niesłyszącymi, ale również specyfikę niepełnosprawności, trudności z jakimi borykają się osoby niesłyszące, pasje i zainteresowania naszych podopiecznych, ich sukcesy i cele. Mamy nadzieję, że pomoże to zrozumieć dzieciom, a za ich sprawą również i ich rodzicom, że każde dziecko, niezależnie od posiadanej niepełnosprawności, ma swoje małe i duże marzenia, chce się rozwijać, być kochane, mieć przyjaciół i znajomych, być zauważone i akceptowane. Mamy też nadzieję, że dzięki tym spotkaniom zmieni się również stereotypowe myślenie osób niesłyszących, że każdy z nas zauważy, iż żyjemy w tej samej przestrzeni. Świat należy do nas! A jaki on będzie, zależy wyłącznie od nas samych!
,,Kielecki Projekt Naukowy – Odkrywca” to projekt edukacyjno – naukowy stworzony specjalnie na potrzeby uczniów naszej placówki, który ma nie tylko pomóc uczniom zrozumieć procesy fizyczne i chemiczne zachodzące w otaczającej ich rzeczywistości, ale również rozwijać ich aktywność poznawczą, poszerzać wiedzę przedmiotową i zainteresowania, zachęcić do samodzielnego zgłębiania wiedzy, uczyć obserwacji i analizy zjawisk. W ramach projektu młodzi odkrywcy uczestniczą w zajęciach laboratoryjnych połączonych z wykładem, podczas których, pod bacznym okiem nauczyciela i specjalisty, przeprowadzają doświadczenia fizyczne i chemiczne. Dzięki nim nauka przedmiotów ścisłych staje się fascynująca!
To projekt FUNDACJI BEZPIECZNE GNIAZDO - SAFE NEST, w ramach którego prowadzone są działania prozdrowotne, prospołeczne i proekologiczne. Celem projektu jest przywracanie czasowi dzieciństwa odpowiedniej wagi, propagowanie codziennego kontaktu dziecka z naturą, utrwalanie nawyków proekologicznych i prozdrowotnych, organizowanie warsztatów dla rodziców i nauczycieli, opieka nad powierzonymi roślinami przez Fundację Bezpieczne Gniazdo zwanymi ,,zieloną grządką", uprawianie na ,,zielonej grządce" roślin użytkowych, krzewów owocowych, utworzenie przy placówce tzw. ,,Bazy Natura" – otwartej sali dydaktycznej, zorganizowanie rajdu pieszego na ścieżkach edukacyjnych Lasów Państwowych oraz terenach o wysokich walorach poznawczych i przyrodniczych.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to akcja, której celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Znamy ją wszyscy! Przyłączamy się do niej już od wielu lat, również jako wolontariusze.
To program prowadzony przez Agencję Rynku Rolnego, którego ideą jest kształtowanie u dzieci i młodzieży właściwych nawyków żywieniowych poprzez promowanie w szkołach spożywania mleka i przetworów mlecznych. W ramach działania programu każdy uczeń naszej szkoły podstawowej trzy razy w tygodniu otrzymuje nieodpłatnie kartonik świeżego mleka bez dodatków smakowych.
Owoce i Warzywa w Szkole program Agencji Rynku Rolnego, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Głównym celem programu jest utrwalanie dobrych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego stylu życia poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym. W ramach programu nasi uczniowie szkoły podstawowej otrzymują świeże owoce, warzywa i soki.
Oddział bajka - wędrująca szpitalna biblioteka - to akcja organizowana przez Fundację Serdecznik. Jej celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci, kształtowanie ich wyobraźni oraz rozwijanie aktywności twórczej. W ramach programu w szkole podstawowej realizowane są nietypowe zajęcia, podczas których uczniom czytane są bajki, baśnie, opowiadania i książki. Dzieci rozmawiają na ich temat oraz przygotowują prace plastyczne i projekty związane tematyką utworów.
Ratujemy i uczymy ratować - akcja organizowana jest przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Celem programu jest zapoznanie uczniów z zasadami udzielania pierwszej pomocy i reagowanie w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. W ramach akcji uczniowie naszych szkół uczestniczą w zajęciach w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
ARS, czyli jak dbać o miłość? to program realizowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego, objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Jego celem jest przeciwdziałanie uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. W ramach programu uczniowie naszych szkół uczestniczą w zajęciach profilaktycznych zapobiegania uzależnieniom.
,,Dbaj o energię, zbieraj baterie" to akcja zorganizowana przez Straż Miejską w Kielcach oraz firmę MB Recykling. Jej celem jest rozwijanie ekologicznej świadomości i odpowiedzialności. Wszyscy wiedzą, że zużyte baterie są niebezpiecznym odpadem, ale mimo to nie stosują się do podstawowych zasad bezpiecznego ich składowania. W trosce o środowisko i nasze zdrowie zorganizowaliśmy w Placówce zbiórkę zużytych baterii. Na terenie szkoły znajdują się specjalne pojemniki, do których każdy może wrzucać zużyte baterie. My już wiemy, jak nimi się zająć!
Jest to program, który realizujemy z Państwowym Inspektoratem Sanitarnym. Jego celem jest profilaktyka, kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie, rozwijanie świadomości o ogromnej szkodliwości palenia oraz zagrożeniach dla życia. W ramach programu prowadzone są pogadanki i prelekcje dla uczniów.
Głównym założeniem projektu jest promowanie wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym nauki języka migowego. Wdrażanie do tolerancji inności w świecie społecznym poprzez kontakt z elementarnymi znakami z zakresu daktylografii oraz ideografii.
Język migowy pozwala dziecku na przyjemne ćwiczenie liter, głosek i słów w ciekawy sposób. Dla dziecka jest zabawą, w której nie musi umieć czytać, aby „przeczytać”. Motywuje do samodzielnego wymyślania, pisania i czytania w głowie. Nauka znaków daktylograficznych (alfabet migowy) sprzyja w zapamiętywaniu znaków graficznych liter, ponieważ często swoim wyglądem znak przypomina faktyczną literę.
Nauka języka migowego to nie tylko świetna zabawa dla dziecka, ale przede wszystkim wskazanie mu nowego, alternatywnego sposobu porozumiewania się z ludźmi, przy jednoczesnym uwrażliwianiu na drugiego człowieka. Uczy dziecko od najmłodszych lat szacunku, tolerancji i godnego traktowania ludzi różniących się od nas samych. Nauka języka migowego umożliwia kontakt z osobami z wadą słuchu. Przyczynia się do rozwoju umiejętności społecznych dziecka. Poszerza jego pogląd na świat i sposób jego rozumienia.
Projekt jest zgody z obowiązującą Podstawą Programową oraz z 5 kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021.
MIĘDZYNARODOWYPROJEKT EDUKACYJNY wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III- „Czytam z Klasą – lekturki spod chmurki”, edycja II EKO- logiczna
Międzynarodowy projekt edukacyjny skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu całego kraju oraz zagranicznych szkół polonijnych
Celem projektu jest rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, integracja zespołu klasowego, współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych, wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym - rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie.
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III skierowany jest dla uczniów klas I-III podstawowych, świetlic i bibliotek szkolnych, a także ośrodków szkolno- wychowawczych z terenu całego kraju oraz zagranicznych szkół polonijnych. Celem projektu jest m.in. rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, a także współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.
Zamigana lektura to inicjatywa Fundacji Kwadratura. Autorki projektu tłumaczą na polski język migowy teksty lektur szkolnych i publikują je w Internecie. Akcja ma na celu umożliwienie osobom niesłyszącym zrozumienie dzieł literackich, a także ukazanie piękna polskiego języka migowego.