Zajęcia profilaktyczne
Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne
Zajęcia mają na celu wzmocnienie dzieci i młodzieży w zakresie nawiązywania relacji z rówieśnikami i funkcjonowania w różnych sytuacjach społecznych, co przekłada się na poziom sukcesu osobistego, obraz samego siebie.
W ramach zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne rozwijane są następujące obszary:
- samodzielność,
- samoświadomość – budowanie adekwatnego obrazu własnej osoby (mocne i słabe strony, akceptacja swojej indywidualności, odrębności, tożsamości),
- zainteresowań, hobby,
- motywacja wewnętrzna,
- rozpoznawanie emocji/uczuć własnych i innych osób, identyfikowanie emocji wywołanych sytuacją, pragnieniem,
- samoregulacja – panowanie nad emocjami, wyrażanie emocji/uczuć w sposób akceptowany społecznie,
- komunikowanie emocji,
- rozładowywanie emocji,
- przestrzeganie norm i obowiązujących zasad,
- samokontrola, ocena własnego zachowania (przyczyn, skutków), praca nad sobą,
- rozumienie zachowań/sytuacji społecznych, przyjmowanie perspektywy innych, przewidywanie zachowania innej osoby,
- rozpoznawanie zachowań asertywnych,
- rozumienie komunikacji, efektywne komunikowanie się i nawiązywanie pozytywnych relacji, kultury osobistej, manier, wyrażanie szacunku,
- empatia, cierpliwość, myślenie o innych, słuchanie innych,
- podtrzymywanie przyjaźni,
- radzenie sobie ze stresem,
- rozwiązywanie konfliktów/problemów, podejmowanie wyborów,
- skuteczne współdziałanie w zespole, funkcjonowanie w grupie,
- praca na rzecz innych, niesienie pomocy, udzielanie i wzywanie pomocy.
Zajęcia z języka migowego
Na zajęciach języka migowego uczniowie uczą się porozumiewania tzw. Systemem Językowo - Migowym lub Polskim Językiem Migowym. Polski Język Migowy (PJM) jest odrębnym - autonomicznym, ale naturalnym językiem Głuchych i powinien stanowić integralną część dwujęzykowej metody wychowania dziecka niesłyszącego tzw. bilingwizmu. Idea metody dwujęzykowej oparta jest na założeniu, że osoba niesłysząca powinna komunikować się przy użyciu dwóch języków: migowego i narodowego - polskiego - języka słyszącej większości. Języka narodowego dziecko uczy się jako drugiego, obcego w mowie i w piśmie lub wyłącznie w piśmie.
Cele zajęć PJM:
- Kształtowanie świadomości językowej : zapoznanie z normą poprawności Polskiego Języka Migowego (PJM).
- Rozwijanie słownictwa migowego i form gramatycznych PJM.
- Zapoznawanie uczniów z poprawnymi wzorami narracji migowych realizowanymi przez osoby Głuche (native signers).
- Rozwijanie poczucia tożsamości i związków ze środowiskiem głuchych poprzez propagowanie Kultury Głuchych.
System Językowo - Migowy (SJM) to metoda oparta na zastosowaniu specjalnie opracowanego sztucznego języka, w którym komunikat składa się z wypowiedzi ustnej w języku polskim i ciągów znaków języka miganego tj. zapożyczonych z języka migowego i znaków alfabetu palcowego, wykonywanych w kolejności odpowiadającej szykowi zdania w języku narodowym. SJM sprowadza się do wizualizacji struktury gramatycznej języka polskiego podczas równoczesnego posługiwania się językiem mówionym i znakami migowymi.
Cele zajęć SJM:
- Zapoznawanie uczniów z normą poprawności Systemu Językowo-Migowego (SJM).
- Wyposażanie uczniów w umiejętność posługiwania się znakami daktylograficznymi tj. polskim alfabetem palcowym i znakami liczb oraz znakami ideograficznymi języka migowego.
- Wyrabianie umiejętności realizowania tekstów języka polskiego w SJM.
Koło czytelnicze
Najważniejszym celem koła jest uzupełnianie wiadomości z zakresu kształcenia literackiego i językowego oraz umocnienie wiary ucznia we własne siły i możliwości. Na zajęciach uczniowie rozwijają umiejętność czytania ze zrozumieniem, doskonalą umiejętność redagowania różnych form wypowiedzi, wzbogacają słownictwo, ćwiczą stosowanie zasad ortograficznych i interpunkcyjnych w praktyce. Zdobyte tą drogą doświadczenia wykorzystują na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z języka polskiego.
Koło informatyczne
W zależności od potrzeb uczniów zajęcia służą powtarzaniu i utrwalaniu materiału z bieżących lekcji bądź też dodatkowemu objaśnianiu. To również okazja do rozwijania umiejętności posługiwania się sprzętem komputerowym. Koło daje szansę na rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez wzbogacanie i poszerzanie wiedzy informatycznej, kształtowanie uzdolnień uczniów, umiejętności myślenia, wyciągania wniosków. Uczestnicy mają okazję utrwalić zasady bezpiecznego korzystania z komputera i sieci oraz zaspokoić ciekawość i rozwijać uzdolnienia informatyczne.
Koło szachowe
Uczestnicy zajęć poznają zasady gry w szachy, doskonalą techniki rozgrywek oraz kształtują umiejętność przewidywania ruchów przeciwnika. Główne cele koła to rozwijanie logicznego myślenia poprzez stosowanie odpowiednich rozwiązań strategiczno-taktycznych oraz ćwiczenie pamięci i uwagi w czasie stosowania charakterystycznych dla szachów elementów gry. Zajęcia pozwalają także na wyzwalanie aktywności twórczej poprzez samodzielną kreację wydarzeń na szachownicy. Rozgrywki szachowe kształtują pozytywne cechy osobowości, uczą właściwego reagowanie na sukcesy i porażki. Koło daje możliwość rozwijania zainteresowań uczniów i wdraża do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Koło artystyczne
Celem zajęć jest rozwijanie wyobraźni, wrażliwości estetycznej i ciekawości poznawczej uczniów. Udział w kole artystycznym umożliwia wyrażanie siebie, swoich uczuć i stanów emocjonalnych poprzez ekspresję plastyczną, muzyczną i teatralną. Kształtuje u uczniów także twórcze podejście do zadań i umiejętność radzenia sobie z trudnościami. Dzięki zajęciom koła artystycznego uczniowie mają możliwość poznania różnorodnych form plastycznych, rozwijania umiejętności planowania, podniesienia zdolności manualnych i percepcyjnych oraz wdrażania do pracy zespołowej.